Na Slovensko za vzdelaním

Autor: Yorika Šuleková | 9.4.2015 o 13:05 | Karma článku: 10,40 | Prečítané:  4308x

 

Raz nám v škole jeden prednášajúci povedal : „Máme také množstvo vysokoškolsky vzdelaných ľudí, že raz sa s nimi budú dláždiť chodníky na uliciach.“ Ja si myslím, že mal pravdu. Každým rokom nám pribúda toľko vysokoškolákov, že určite príde deň, kedy to bude musieť niekto/niečo zmeniť.

Na Slovensku máme 20 verejných vysokých škôl, 13 súkromných a 3 štátne vysoké školy. To je spolu 36. Je to príliš vysoké číslo? Asi tak koľko študentov ročne „chŕlia“ do sveta nezamestnaných? Veľa.

Ale čo znamená veľa? Voči našim susedným krajinám čísla ohľadom VŠ nie sú až také vysoké. Na Slovensku žije cca 5,4 miliónov obyvateľov, čo pri počte 36 vysokých škôl znamená, že na jeden milión ľudí pripadá približne 6,7 VŠ. Zoberme si napríklad takú Českú republiku. Majú tam 28 verejných a 45 súkromných škôl, teda spolu 73. Žije tu niečo okolo 10,5 miliónov obyvateľov, čo opäť značí, že na jeden milión ľudí tu spadá asi 7 VŠ. A čo Maďarsko? Vysoké školy sa tu spolu nachádzajú v počte 70 a obyvateľov je tiež okolo 10 miliónov, čo nám dáva rovnaký výsledok, a to 7 VŠ na milión ľudí. Väčšou výnimkou je Poľsko. V tejto krajine s počtom obyvateľov vyše 38 miliónov majú cca 400 vysokých škôl, čo nám na jeden milión ľudí dáva 10,5 VŠ. Voči susedom má teda Slovensko najnižší počet VŠ na 1 milión obyvateľov. 

Je však rozdiel mať titul z verejnej vysokej školy a zo súkromnej. Je rozdiel si ho „vysedieť“ a zaplatiť. To, že súkromné VŠ nechajú za peniaze vyštudovať takmer každého znižuje celkovú úroveň hodnoty vzdelania. Nie je preto náhoda, že najvyššiu absolventskú mieru nezamestnanosti majú práve súkromné vysoké školy.

Faktom totižto je, že zamestnávatelia radšej príjmu do pracovného pomeru človeka, ktorý už má s daným zameraním práce nejaké predošlé skúsenosti skôr, ako čerstvého (neskúseného) absolventa VŠ. Niektorí študenti si štúdium užívajú viac-menej bezstarostne (áno, aj takých nájdete okolo seba takmer na každej VŠ) a potrebu brigádovať či získavať prax popri škole nepociťujú. Po ukončení vysokej školy sa spoliehajú práve na titul, ktorý im má zaručiť skvelú prácu. Toto však u nás už nefunguje (teda pokiaľ neštudujete jadrovú fyziku).

Určite budem druhý stupeň študovať na verejnej vysokej škole, hoci to bude externe. Rovnaký finančný poplatok by som mohla dať za štúdium súkromnej škole a mať menej „školských starostí“, no po ukončení verejnej školy bude mať môj titul aspoň o maličký kúsok väčšiu váhu.

 

 

 

(V tomto článku boli použité číselné údaje z blogového príspevku J. Hvoreckého.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?